Kauden 2023-24 päätöstilaisuus
Raahen JääkiekkoklubiJulkaistu: 21.05.2024 20.35

Kauden 2023-24 päätöstilaisuus

Raahen Jääkiekkoklubin kausi 2023-24 paketoitiin 21.5.2024 Raahen Jäähallilla.

Tilaisuuden aluksi Jääkiekkoliiton Vuoden tekijä 2023 -tunnustuksella palkittu seuran valmennusvastaava Hannu Vanhala summasi seuran kautta lyhyesti. Seuran toiminnassa on päättyneen kauden aikana tapahtunut kasvua, harrastajien ja tapahtumien määrä nousi edellisestä vuodesta. Kauden aikana mukana on ollut kaikkiaan 251 pelaajaa Leijona-kiekkokoulusta U18-ikäluokkaan asti. Harjoituksia joukkueilla on ollut noin 1400 kertaa ja ottelut mukaan lukien tapahtumia oli yhteensä noin 1700, tässäkin oli kasvua edelliseen vuoteen nähden 200 tapahtuman verran. Vanhala näki panostuksen Leijona-kiekkokouluun ja pienimpiin pelaajiin olevan merkittävää työtä, joka on avainasemassa myös vanhempien juniorijoukkueiden olemassaololle tulevaisuudessa.

Leijona-kiekkokoulusta U10 -joukkueeseen saakka jokainen pelaaja palkittiin hienosta kaudesta mitalilla. U11-U18 -joukkueista palkittiin joukkueorganisaation valitsemat ryhtipelaajat ja neljä vapaavalinnaisesti nimettävää palkittavaa.

Lopuksi jaettiin perinteiset seurapalkinnot seuraavasti:

JUSSIN MALJA Jussi Vuorelan lahjoittama kiertopalkinto, nuoremmalle U15-junioripelaajalle. Tunnollinen, taitava ja hyvän pelikäsityksen omaava: Eetu Salmivuori

JÄÄKIEKKOTUOMARIEN PALKINTO Joukkuehenkinen, toiset huomioon ottava, rehti pelaaja niin kaukalossa kuin kaukalon ulkopuolellakin, kiertopalkinto vanhempi U15-juniori: Lennart Vanhala

SEURAN MAALIVAHTIPALKINTO: Jesse Mathlin

JOUKKUEPELAAJA Juha Lohtanderin lahjoittama kiertopalkinto vanhemmalle D-juniorille.

Perusteet: Esimerkillinen ja reilu joukkuepelaaja: Linus Vanhala

SEURAN KEHITTYNEIN PELAAJA: Arttu Muotio

VUODEN TYTTÖPELAAJA Seuran paras tyttöpelaaja: Sofia Martinmäki

VUODEN JOJO: Aino Koutonen

VUODEN HUOLTAJA: Mika Pyhtilä ja Kari Koutonen

JUMBON PYTTY Kauko ”Jumbo” Holapan lahjoittama kiertopalkinto parhaiten menestyneelle joukkueelle: U16

JUKAN PYTTY Jukka Pirttijärven lahjoittama kiertopalkinto vuoden valmentajalle: Taneli Lohtander

SALOMÄKI POKAALI Miikka Salomäen lahjoittama kiertopalkinto U16 tai U18 -juniorille. Pelaaja on periksiantamaton, joka taistelee aina loppuun saakka. Intohimoinen pelaaja, jonka jokapäiväisessä arjessa näkyy halu kehittyä: Kalle Koutonen

DONSKOI POKAALI Joonas Donskoin lahjoittama kiertopalkinto U15-U18 -juniorille. Pelaaja on osoittanut pelikavereiden ja toimihenkilöiden kunnioittamista sekä INTOHIMOA jääkiekon tekemisessä niin jäällä kuin sen ulkopuolellakin: Veikka Karjalainen

PÄRREN PYSTI Per Sandsundin lahjoittama kiertopalkinto seuran parhaalle vanhimman juniorijoukkueen pelaajalle: Joonas Rönkkömäki
Raahen Jääkiekkoklubi ry. on vuonna 2010 perustettu kasvattajaseura